کدتخفیف 20 درصدی ویژه کتاب‌های کمک درسیketab
پشتیبانی آنلاین
عمران یا معماری مساله این است

عمران یا معماری، مساله این است!

همیشه زمان به انتخاب رشته کنکور که میرسه، این سردرگمی پیش میاد که من باید کدوم رشته را انتخاب کنم؟ داشتن رتبه خوب یک جور دردسر دارد و داشتن رتبه بالا هم جور دیگر. حال در نظر بگیرید که این وسط یک موضوعی هم مثل سوال همیشگی پول یا علاقه وارد ماجرا شود! چه شود! این مشکل چیزی بود که من خودم در زمان انتخاب رشته دانشگاه با آن درگیر بودم. سوال من این بود، عمران یا معماری ؟ این دو رشته در باور عامه یک شغل تقریبا یکسان هستند و تفاوت بین آن ها درک نمی شود. از این رو بسیاری از افراد هنگام تصمیم گیری برای انتخاب آن ها دچار مشکل می شوند. در این نوشته سعی می کنم تا تجربیات خودم و اطرافیانم رو درباره انتخاب رشته ریاضی و این موضوع در اختیار شما قرار بدم. امیدوارم برای انتخاب رشته کنکور 99 به شما کمک کند. با یونیمگ همراه باشید.

سوال اول: کدام رشته سخت تر است؟

خوب شاید اولین معیار شما برای انتخاب رشته دانشگاه و بین این دو رشته، سختی و آسانی آن ها باشد. باید بگم که رشته عمران به خاطر داشتن درس های محاسباتی بیشتر و رشته معماری به خاطر داشتن درس های ترسیمی بیشتر هر کدوم به اندازه کافی سخت هستند. اما اگر بخواهیم کمی عمومی تر نگاه کنیم، رشته عمران برای اکثر افراد سخت تر است. شاید چون همیشه ریاضی از ترسیم و نقشه کشی سخت تر بوده! البته در انتخاب رشته ریاضی این موضوع اهمیت بیشتری دارد چون بچه های ریاضی یکبار طعم سروکله زدن با اعداد و ارقام رو یکبار چشیدن.

عمران و معماری، دو جهان یکسان و در عین حال متفاوت!

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که بزرگترین فصل مشترک عمران و معماری، حوزه ساختمان است. چیزی که در باور مردم هم به همین شکل است. شما هم که اکنون در شرف ورود به دانشگاه هستید، تصور میکنید که در آینده یا باید معمار ساختمان شوید یا مهندس عمران ساختمان. خوب باید بگم که بهتر است کمی هم درباره شاخه های دیگر این دو رشته تحقیق کنید. این دو رشته فقط ساختن ساختمان نیستند.

عمران علاوه بر ساختمان، دارای گرایش ها و درس های دیگری هم هست. برای مثال بناهای آبی، محیط زیست، راهسازی، زلزله، مکانیک خاک، مدیریت پروژه و نقشه برداری. معماری هم به همین نحو شامل حوزه های چون مبلمان شهری، دکوراسیون داخلی و … می شود. بنابراین باید به شما مهندس آینده بگم که وجود این درس ها و گرایش ها را از هم اکنون بررسی کنید تا بعد از ورود به دانشگاه دچار شکست عاطفی نشوید!

در واقع در رشته مهندسی عمران شما درباره محاسبات واصول ساختن ابنیه مختلف متخصص می شود. این ابنیه شامل راه ها و جاده ها، سد ها، پل ها، خطوط انتقال آب و فاضلاب و البته ساختمان می شوند. همچنین در بُعد های دیگر شما با تخصص های لازم برای مدیریت حین اجرای این ابنیه هم آشنا می شوید. برای مثال گرایش های مدیریت پروژه یا زلزله و نقشه برداری. در بسیاری از این زمینه ها شاید رشته معماری اصلا ورود نکند. برای مثال به صورت مستقیم نیازی به مهندس معمار در پروژه ساخت یک خط انتقال آب از سد به شهر نیست.

عمران یا معماری
مهندس معمار یک بار قبل از اجرا سازه را برای خود ترسیم می کند و آن را شبیه سازی می کند.

در مقابل رشته معماری که بطن هنری تری نسبت به عمران دارد، بیشتر درباره تعامل سازه با انسان ها و بهینه سازی فضا ها برای بهره وری هر چه بیشتر از آن تمرکز می کند. در این رشته شما باید یاد بگیرید تا با دست خود طراحی کنید. شاید نیاز باشد تا نرم افزار های تخصصی طراحی دوبعدی و سه بعدی را فرا بگیرید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. در واقع ریزه کاری ها با مهندس معمار است. اینکه اتاق ها کجا باشند، نمای ساختمان چه باشد. سرویس ها کجا قرار بگیرند. متریال های مورد استفاده در نمای دیوارهای داخلی چه باشد و …. در بسیاری از این حوزه ها هم اصلا نیازی به وجود مهندس عمران نیست. مهندس معمار نقشه را آماده می کند و مهندس عمران آن را اجرا می کند.

بنابراین در وهله اول درباره حوزه های غیر مشترک این دو رشته بیاموزید.

نکته مهم در انتخاب رشته کنکور آینده شغلی است.

وقتی می خواهیم درباره آینده شغلی این دو رشته صحبت کنیم باید شرایط کشور و محل مورد صحبت را هم در نظر بگیریم. از لحاظ آینده شغلی با وجود تمام تمایز هایی که در بالا درباره آن صحبت کردم، عموما حوزه های کاری هر دو رشته در موضوع ساختمان خلاصه می شود. چرا که زمینه فعالیت در حوزه های دیگر آن ها به صورت آماده خیلی کم وجود دارد. البته این موضوع به معنی این نیست که شما فقط باید در این حوزه ساختمان فعالیت کنید. شما می توانید وارد یک شرکت سدسازی شوید. یا یک شرکت دکوراسیون داخلی تاسیس کنید. اما باید بدانید که تعداد شرکت های فعال در حوزه ساختمان خیلی بیشتر از سدسازی است. و البته تعداد کسانی که برای ساختن ساختمان نیاز به نقشه و مهندس معمار دارند هم خیلی بیشتر از کسانی است که مایلند برای دکوراسیون داخلی خود هزینه کنند.

البته باز هم تاکید میکنم که باید جسارت داشته باشید. راه کارآفرین شدن و تولید هیچگاه و در هیچ جایی بسته نیست. چرا که این موضوع فقط به خودتان بستگی دارد. انتخاب رشته کنکورفقط مقدمه این موضوع است. آینده در دستان شماست.

نگاهی هم به کتاب های رشته عمران بیاندازید تا ذهنیت بازتری داشته باشید.

حق امضا، برگ برنده عمران و معماری

اما برسیم به قسمت شیرین ماجرا! دو رشته مهندسی عمران و مهندسی معماری دارای مزیت بزرگی نسبت به سایر رشته های مهندسی هستند به نام حق امضا. البته این موضوع در رشته مکانیک و برق هم تا حدودی وجود دارد. ولی در مقام مقایسه، درصد عمران و معماری بیشتر از سایر رشته هاست.

به طور خلاصه حق امضا را می توانیم به این صورت توضیح دهیم:

هر سازه و ابنیه که ساخته می شود، نیاز به یک مهندس برای اجرا دارد و یک مهندس برای نظارت بر آن ( والبته موارد دیگر). مهندس ناظر به صحت اجرا نظارت می کند و در پایان، تاییدیه ساختمان را امضا می کند. او بابت این امضا و نظارت خود پول دریافت می کند که به این موضوع حق امضا گفته می شود.

حق امضا چیزی است که باعث می شود حتی اگر شما موفق به استخدام در هیچ ارگان دولتی نشدید و یا فرصت شغلی مناسبی برای کار کردن به دست نیاوردید، بعد از گدشت 3 سال از زمان اخذ مدرک لیسانس بتوانید امضای نظام مهندسی خود را بگیرید و درآمدی داشته باشید. (البته باید دقت کنید که خود این موضوع هم نیازمند مهارت و تجربه است.)

در پاسخ به این سوال که عمران یا معماری باید گفت که رشته عمران درصد بیشتری از هزینه حق امضای یک ساختمان را نسبت به رشته معماری دریافت می کند. دلیل آن هم کار بیشتر و فعالیت بیشتر این رشته در ساخت یک ساختمان است. این موضوع را می توان یک مزیت برای رشته عمران دانست.

عمران یا معماری
رشته عمران جنبه اجرایی تری نسبت به معماری دارد

دوراهی همیشگی پول یا علاقه

زمانی که تصمیم داشتم برای انتخاب رشته کنکور اقدام کنم،رتبه خوبی داشتم و از طرفی هم علاقه داشتم در شهر خودم بمانم. بنابراین بهترین رشته بهترین دانشگاه شهر خودم را انتخاب کردم و آن رشته عمران بود. آن زمان کمی فعالیت هنری هم می کردم و در حوزه طراحی گرافیک نخودی در آش می انداختم. برای همین میل خودم به سمت معماری بود. اما می گفتند که معماری آینده ای ندارد و درآمدی هم ندارد. واقعیت هم داشت چون در یک بازه زمانی رشته معماری واقعا اشباع شده بود و به میزان تقاضایی که وجود داشت، فرصت کاری دولتی و استخدامی و اجرایی نبود. مگر کسانی که خودشان آستین را بالا زدند و شرکت کوچک خود را تاسیس کردند. و بعد هم با تلاش خود آن را به نتیجه رساندند.

شاید اگر من هم در انتخاب رشته ریاضی ، معماری را انتخاب می کردم، دوران دانشجویی را راحت تر می گذراندم. شاید هم بعد از آن و با ورود به جامعه و تغییر علایق و تمایلاتم، پشیمان می شدم. اما یک چیز همیشه ثابت است. اینکه کاری که با علاقه و با برنامه انجام می شود 100% نتیجه دارد. فارغ از تمامی شرایط جامعه و اقتصاد و ….

اشتباه نکنید منظور من از علاقه صرفا علاقه به یک رشته دانشگاهی خاص نیست. همین که به خود درس خواندن و یاد گرفتن علاقه داشته باشید، می توانید در دانشگاه، حال در رشته عمران یا معماری و بعد از آن موفق باشید. اما توصیه من به شما این است که همیشه دانشگاه، تنها راه سعادت نیست. شاید لازم باشد تا تلاش کنید و ابعاد دیگری از توانایی هایتان را بروز دهید.

من ایمان دارم که هر کسی در یه موضوعی می تواند بهترین باشد و آن موضوع مطمئنا فقط دانشگاه نیست.

هر انتخابی کنید، یونیک کتاب همواره در کنار شما و در خدمت شما خواهد بود. به امید موفقیت روزافزون همه شما عزیزان.

لیست کتاب های دانشگاهی با 15 درصد تخفیف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.