کدتخفیف 20 درصدی ویژه کتاب‌های کمک درسیketab
پشتیبانی آنلاین
همه چیز درباره آیلتس

همه چیز درباره آزمون آیلتس

 آزمون آیلتس چیست؟

آزمون آیلتس چیست؟ این سوالی است که برای خیلی از کسانی که این روزها در فضای اینترنت و شبکه های اجتماعی حضور دارند پیش می آید. تلاش میکنیم تا در این نوشتار همه چیز درباره آزمون آیلتس را بررسی کنیم و اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در ادامه سعی میکنیم تا بهترین کتاب برای آیلتس که در عرف بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد را معرفی کنیم.

این آزمون از معروفترین و محبوبترین آزمون های تعیین میزان دانش و مهارت زبان انگلیسی می باشد.  آیلتس که مخفف the International English Language Testing System است  با هدف بررسی توانایی استفاده افراد از زبان انگلیسی در محیط های دانشگاهی و محیط کار در کشور انگلیسی زبان برگزار می شود. این آزمون در سال گذشته در حدود ۲ میلیون بار برگزار شده است.

برای بررسی و خرید کتاب های زبان باید منابع مختلفی را بررسی کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را بکنید.

انواع آزمون آیلتس

 آزمون آیلتس در دو نوع جنرال و آکادمیک برگزار می شود که این دو آزمون در بخش هایی دارای تفاوت می باشند. آزمون آیلتس در بخش آکادمیک مناسب افرادی است که قصد تحصیل در یک دانشگاه انگلیسی زبان را دارند با این ‌آزمون سطح توانایی شما در زبان انگلیسی سنجیده شده و احراز می گردد که آیا شما آماده تحصیل و پژوهش در یک دانشگاه انگلیسی زبان هستید یا خیر.

 آزمون آیلتس عمومی مناسب افرادی است که برای تحصیلات در مقطع متوسطه و یا کار به یک کشور انگلیسی زبان می روند. که در این آزمون توانایی شما برای برقراری ارتباط در اجتماع و محیط کار گسترده در یک کشور انگلیسی زبان بررسی می شود.

 بخش‌های مختلف آزمون آیلتس

 آزمون آیلتس در چهار بخش توانایی گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن افراد را مورد بررسی قرار می‌دهد. زمان این آزمون حدود سه ساعت است و بخش صحبت کردن(Speaking) در یک روز مجزا برگزار می شود. که این قسمت در آزمون حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه می باشد.

زمانی که میپرسیم آزمون آیلتس چیست؟ و می خواهیم  همه چیز درباره آزمون آیلتس را بدانیم، درواقع باید این چهار بخش را بشناسیم.

Speaking

 این بخش که در یک روز مجزا از روز آزمون برگزار می‌شود در حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه می باشد. ابتدا توسط  مصاحبه‌گرID check می شوید و کمی گپ دوستانه برای کاهش استرس دارید و سپس با روشن شدن ضبط کننده و اعلام ساعت و تاریخ روز آزمون به صورت رسمی مصاحبه شروع می شود که در این بخش مصاحبه گر توانایی صحبت کردن شما به زبان انگلیسی را می سنجد.

Listening

 زمان این بخش از آزمون ۳۰ دقیقه می باشد که در چهار قسمت برگزار می شود. ابتدا مکالمه بین دو نفرسپس یک مونولوگ و در بخش سوم شاهد مکالمه بین دو تا چهار نفر در یک زمینه آموزشی و یا تحصیلی هستید و بخش نهایی نیز در پیرامون یک موضوع علمی به عنوان مثال یک سخنرانی دانشگاهی است. سپس پاسخ ها را وارد پاسخنامه می کنید. در این بخش میزان توانایی شما در درک ایده اصلی،  نکات مختلف در چهاربخش بالا مورد بررسی قرار می‌گیرد که برای هر دو نوع آکادمیک و عمومی یکسان است.

Reading

 این بخش برای دو نوع آکادمیک و عمومی متفاوت می باشد که ابتدا بخش آکادمیک را مورد بررسی قرار می دهیم و سپس به بررسی بخش عمومی می پردازیم.

Academic reading part

 زمان این بخش در آزمون آیلتس ۶۰ دقیقه می باشد. که شامل ۴۰ سوال است که توانایی خواندن شما را مورد ارزیابی قرار می دهد. در این بخش شرکت کننده در آزمون با سه متن طولانی مواجه می شود که از مجلات و کتاب ها برگزیده شده اند. این سه بخش هر چند ممکن است به صورت تخصصی باشند اما به گونه ای طراحی شده اند که نیاز به هیچ دانش تخصصی نیست.

General training reading part

 این بخش نیز ۶۰ دقیقه زمان دارد که شامل ۴۰ سوال می باشد معمولاً متون انتخابی در این قسمت از تبلیغات ، کتابچه های راهنمای دستگاه ها، روزنامه ها و اطلاعیه ها انتخاب می شود و به صورت کلی تمام متن هایی که ممکن است به صورت روزانه در محیط انگلیسی زبان با آن مواجه شوید در این قسمت مورد استفاده قرار می گیرد.

همه چیز درباره آزمون آیلتس
همه چیز درباره آزمون آیلتس

Writing

 چارچوب این بخش همانند بخش خواندن در دو نوع آکادمیک و عمومی متفاوت می باشد که در ادامه به توضیح هر قسمت می پردازیم.

Academic writing part 

 این قسمت از آزمون نیز ۶۰ دقیقه زمان دارد و باید در دو قسمت انجام شود. قسمت اول توصیف و توضیح یک گراف، جدول، دیاگرام و یا نمودار است و قسمت دوم از شما خواسته می شود مقاله ای در پاسخ به یک دیدگاه یا مشکل بنویسید.

General training writing part 

 زمان این قسمت نیز همانند بخش آکادمیک 60 دقیقه است. دارای دو بخش می باشد که در بخش اول نامه‌ای باید بنویسید و اطلاعات و وضعیتی را توصیف کنید. در بخش دیگر باید همانند بالا مقاله ای در پاسخ به یک دیدگاه بحث و یا مشکل بنویسید.

 در ادامه جدولی آورده شده است که نحوه نمره دهی آزمون آیلتس را نشان می دهد. 

نمره

سطح مهارت

شرح

۹

کاربر حرفه ای

آزمون دهنده به صورت کامل بر زبان مسلط است. استفاده از زبان انگلیسی مناسب، دقیق و روان است و درک کامل را نشان می‌دهد.

۸

کاربر خیلی خوب

آزمون دهنده به طور کامل فرماندهی زبان را فقط با اشتباهات غیرمسئولانه گاه به گاه و استفاده نامناسب انجام می‌دهد. ممکن است برخی چیزها را در موقعیت‌های نا آشنا بدانند. به بحث و تفصیل مفصل و با جزئیات برخورد می‌کنند.

۷

کاربر خوب

آزمون دهنده دارای فرمان عملیاتی زبان است، هرچند با اشتباهات گاه به گاه، استفاده نامناسب و سوء تفاهم در برخی موارد به طور کلی رفتارهای پیچیده زبان را اداره می‌کنند و مفاهیم دقیق را درک می‌کنند.

۶

کاربر مورد تائید

آزمون دهنده با وجود برخی از اشتباهات، استفاده نامناسب و سوء تفاهم‌ها، فرمان موثر زبان را دارد. می‌توانند زبان‌های نسبتا پیچیده ای را استفاده کنند، مخصوصا در شرایط آشنا.

۵

کاربر متوسط

آزمون دهنده بخشی از زبان را اداره می‌کند و در بسیاری از موارد با معنی کلی تعامل می‌کند، گرچه ممکن است اشتباهات زیادی باشد. باید بتوانند ارتباطات پایه را در حوزه خود مدیریت کنند.

۴

کاربر محدود

شایستگی اولیه آزمون دهنده محدود به شرایط آشنا است. اغلب مشکلات را در فهم و بیان نشان می‌دهند. قادر به استفاده از زبان پیچیده نیستند.

۳

کاربر بسیار محدود

آزمون دهنده تنها در شرایط بسیار آشنا فقط معنای کلی را درک می‌کند. اختلالات مکرر در برقراری ارتباط وجود دارد.

۲

کاربر متناوب

آزمون دهنده دشواری درک زبان انگلیسی و قواعد را درک می‌کند.

۱

غیر کاربر

آزمون دهنده هیچ توانایی برای استفاده از زبان به جز چند کلمه جداگانه ندارد.

۰

تست را انجام نداده

آزمون دهنده به سوالات پاسخ نداد.

بهترین کتاب برای آیلتس

برای انتخاب بهترین کتاب برای آیلتس پیشنهادهای مختلفی وجود دارد اما خرید کتاب the official cambridge guide to ielts یکی از منابع مورد توصیه استادان این زمینه است. همچنین برای افزایش مهارت Writing میتوان خرید کتاب Improve your Skills Writing for IELTS توصیه می شود.

تلاش ما در این نوشتار این بود تا بتوانیم به سوال آزمون آیلتس چیست؟ پاسخ مختصر و مناسبی بدهیم. مطمئنا اتخاذ تصمیم درست برای انتخاب بهترین کلاس ها و منابع برای این آزمون نیازمند بررسی های بیشتر از جانب شماست.

2 دیدگاه برای “همه چیز درباره آزمون آیلتس”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.